Ako vybrať správny matrac do postele?

V posteli trávime v priemere 8 hodín denne. Je to veľa času na to, aby sme spali na nekvalitnom matraci, ktorý nám okrem dolámaného pocitu pri vstávaní môže spôsobiť zlé formovanie chrbtice a neskôr zdravotné problémy či chronickú bolesť kĺbov. Ako teda vybrať správny matrac?

Všade navôkol nám predajcovia ponúkajú rôzne matrace. V dnešnej dobre sa stretávame s názvami ako penové matrace, latexové matrace, zdravotné matrace a ďalšie. Je dôležité vybrať si nie len funkciu ale aj správny rozmer a výšku matraca. V prvom rade musíte zistiť akú tvrdosť matraca  preferujete.

Pri matracoch natrafíte na čísla od 1 – 5. Tie určujú tvrdosť od najmäkšieho po najtvrdší matrac. Ľudia s nižšou váhou by mali siahnuť po mäkších matracoch, ľuďom vo vyššej váhovej kategórií sa odporúča tvrdší matrac, ktorý bude tvar tela držať v tej správnej polohe.

Materiál

Pri materiáli sa zastavte dlhšie. Ak ste alergik alebo máte problémy s dýchaním, bude pre vás najlepším výberom antibakteriálny matrac.

Pokiaľ mávate problémy s chrbticou a bolesťami nôh, siahnite po zdravotnom ortopedickom matraci, ktorý je vybavený zónami pre správne držanie každej časti tela zvlášť.

Spíte na chrbte alebo radšej na boku?

Pri kúpe matraca musíte myslieť aj na tieto podmienky. Ak radi spíte na chrbte, odporúčame stredne tvrdý matrac, ktorý poskytne lepšiu oporu chrbtici. Pokiaľ radi spíte na boku, určite sa nepozerajte po tvrdom matraci. Ten by vám mohol spôsobiť deformáciu a priviesť chronické bolesti chrbta. Pri tejto polohe si radšej kúpte mäkší matrac, ktorý dokonale okopíruje vaše telo.

Prečítajte si tiež: Návod ako si vybrať matrac do postele správne.

Ďalej sa treba zamyslieť nad otázkou, k akým ľudom patríte. Ak trpíte väčším potením, potrebujete matrace s vyššou vzdušnosťou.

Patria tu napríklad pružinové matrace, ktoré sú ideálne aj do vlhkejších miestností.

Kúpa matraca

Dôležitou súčasťou pri kúpe matraca je vybrať správny rošt, aby matrac spĺňal dobre ortopedické vlastnosti. Na lamelový rošt sú vhodné matrace, ktorým chýbajú ortopedické vlastnosti. Ide o penový alebo latexový matrac.

Pri pevnom rošte treba siahnuť po pružinových alebo taštičkových matracoch, ktoré budú spĺňať vlastnosti aj bez ohybného roštu.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here