Nadmerná vlhkosť v spálni a tipy, ako sa jej zbaviť

Nadmerná vlhkosť v spálni môže negatívne ovplyvniť naše zdravie – zhoršuje kvalitu vzduchu a môže postihnúť aj matrac, v ktorom sa potom ľahko tvoria plesne. Preto je dôležité včas zakročiť a nájsť vhodné riešenie.

Vlhkosť v domácnosti

V niektorých domácnostiach sa výrazne hromadí vlhkosť, a to z rôznych dôvodov. Často ide o paru, ktorá vzniká pri kúpaní, varení atď., a následne sa šíri do celého interiéru. Môže však prenikať aj zvonka a kumulovať sa vnútri. Prvou pomocou je potom dostatočné kúrenie, a to predovšetkým v zime. Predídete tak tvorbe plesní.

Častým problémom je aj nadmerná vlhkosť v spálni. Tá znepríjemňuje spánok a navyše nepriaznivo pôsobí aj na váš matrac. Môže sa teda stať, že z pohodlného matraca sa postupom času stane nevhodné lôžko. Spravidla za tým stoja plesne. Je preto dôležité vedieť, ako spoznať pleseň, aj keď často nemusí byť ani viditeľná. Viete, že medzi prvé príznaky patrí svrbivá vyrážka na koži? Časté sú taktiež problémy s dýchaním, dochádza k oslabeniu imunity a môžu sa objaviť aj alergie.

Zdroj obrázka: FotoHelin – stock.adobe.com

Zaujíma vás, ako odstrániť pleseň z matraca? Pokiaľ zasiahla len poťah, ošetrite ho Savom a následne vyperte v pračke. Povrchové škvrny možno tiež vyčistiť rovnakým spôsobom, je však potrebné vedieť, ako prať poťah na matraci. Ideálna je teplota 60 °C, no u jednotlivých produktov sa môže líšiť, preto vždy sledujte štítok s informáciami. Oplatí sa však zaobstarať si aj chránič matraca. Vedeli ste, že vďaka nemu môžete predĺžiť životnosť matraca?

A čo ak zasahuje pleseň aj do hĺbky? V takom prípade je lepšie lôžko vyhodiť a zaobstarať si nový kvalitný matrac. Aj keď sa vám zdá, že ešte nie je čas na výmenu, môže to byť práve naopak. Päť až sedem rokov totiž zodpovedá dobe, ako často meniť matrac. Luxusné matrace môžu vydržať o pár rokov dlhšie, no aj napriek tomu je ich dôležité včas vymeniť. A to aj keď viete, ako vyčistiť matrac a dobre sa oň staráte.

Tip: Obľúbenou voľbou je matrac z pamäťovej peny, pretože podporuje zdravý spánok. Zdravotné výhody pamäťovej peny sú rozmanité, pričom ide predovšetkým o optimálnu oporu chrbtice. A čo sa týka výšky, vysoké matrace sú najlepšou voľbou. Nezabudnite to zvážiť pri výbere.

Opatrenia pre zníženie vlhkosti

Vlhkosť v byte môže byť veľmi nepríjemná, preto je dôležité ju riešiť. Najlepšie riešenie predstavuje klimatizácia, ktorú však nemá väčšina domácností. Alternatívou sú ventilátory, pričom ventilácia je väčšinou zabudovaná v kúpeľniach, kde vzniká najviac vlhkosti. Ďalej sa často tvorí v kuchyni pri varení, preto by nemal chýbať taktiež digestor.

Nezabúdajte: Jedným z efektívnych spôsobov, ako predchádzať vlhkosti v spálni, je aj obyčajné vetranie. Je potrebné niekoľkokrát za deň intenzívne vyvetrať. Umožníte tak vlhkosti odísť, aby sa nehromadila v interiéri.

Odvlhčovač vzduchu

Praktické riešenie, ako znížiť vlhkosť v spálni, predstavuje odvlhčovač vzduchu. Ide o malé zariadenie, ktoré zo vzduchu odsáva vlhkosť. Umiestniť ho môžete v podstate kamkoľvek, nezaberie veľa miesta, a pritom dokáže byť naozaj efektívny.

Zdroj obrázka: maryviolet – stock.adobe.com

Presuňte svoje rastliny

Izbové rastliny uvoľňujú do vzduchu vlhkosť. Pokiaľ ich doma máte veľa, môžu zhoršovať váš problém. Je preto dobré rastliny aspoň dočasne presunúť von, no rátajte aj s takou alternatívou, že ich počet budete musieť dlhodobo obmedziť.

Vlažná sprcha

Horká sprcha je po dlhom dni veľmi lákavá, keďže ponúka vytúžený relax. Avšak vzhľadom na tvorbu veľkého množstva pary je vhodné zvážiť o niečo chladnejšiu sprchu. Zmiernite tak množstvo vlhkosti v domácnosti.

Sušenie bielizne

Máte doma sušičku? Potom nemusíte sušenie bielizne vôbec riešiť. Mnoho z nás však oblečenie suší doma a práve pri tom dochádza k uvoľneniu veľkého množstva vody do vzduchu. Pokiaľ teda máte možnosť, je lepšie bielizeň sušiť vonku. Nie je to možné? Myslite aspoň na pravidelné vetranie a dostatočne miestnosť vykurujte.

Zbaviť sa nadmernej vlhkosti je dôležité pre naše pohodlie aj zdravie. Nepodceňujte pravidelné vetranie, využite odvlhčovač a myslite taktiež aj na správnu údržbu matraca. Vďaka vhodným opatreniam zaistíte komfortný priestor, v ktorom sa budete cítiť skvele.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here