Pripravte váš byt na príchod šteniatka: Čo musíte zaobstarať?

Čaká vás nový prírastok do rodiny? Hovoríme teraz o tom štvornohom a chlpatom. Šteniatko je radosť, ale aj starosť a na jeho príchod by ste mali pripraviť aj svoju domácnosť. Čo všetko treba pred príchodom šteniatka zariadiť?

Ukryte všetky káble

Už sa tešíte na príchod šteniatka? Aby ste vy aj váš domov prežili bez veľkej ujmy, je treba sa naňho pripraviť. Inak sa tiež môže stať, že botník skončí rozhryzený, sedačka doškriabaná a koberec…No, netreba spomínať, čo sa s ním stane. Ako sa na šteňa pripraviť?

Šteňa veľmi rado hryzie. Najmä. V období, keď mení zúbky. Preto schovajte všetky káble a zabezpečte, aby sa k nim šteňa nedostalo. Najlepšie je strčiť ich za skriňu alebo si zaobstarať špeciálne krabice na káble, v ktorých káble ukryjete pred psom a ešte bude váš byt vyzerať upratanejšie.

Pozor na nábytok

Nábytok, najmä drevené nohy gauča, skrine alebo botník môžu šteňacími zúbkami utrpieť. V tomto prípade je ťažšie psovi zabrániť hryzeniu nábytku, treba trpezlivosť a pevné nervy. Pravidelný a skorý výcvik určite pomôže, takisto sa snažte šteňa hneď napomenúť, keď uvidíte, že ide hrýzť nábytok a dať mu jasný povel, že to sa nesmie.

Okrem výcviku, môžete použiť aj sprej na nábytok, ktorý psa odpudí. Netreba kupovať nič drahé, stačí zmiešať vodu s citrónovou šťavou alebo octom a nastriekať ju na nábytok – šteňaťu to bude smrdieť a k takto ošetrenému nábytku sa nepriblíži.

Pelech dajte k posteli

Majitelia často nechávajú šteňa prvé noci osamote a snažia sa nepočúvať jeho kňučanie. Najlepšie však urobíte, keď pelech psovi dáte k posteli, aby cítil vašu blízkosť a zmiernila sa tak jeho úzkosť. Myslite na to, že je to jeho prvá noc bez mamy a ostatných súrodencov, preto je dôležité hneď na začiatku mu dať najavo, že je všetko v poriadku a že nie je samé. Neskôr môžete pelech presunúť tam, kde bude šteňa spávať, aby sa naučilo, že tam je jeho miesto.

Odstráňte koberce

Ak je možné, dajte z bytu preč koberce. Aspoň na istý čas, než naučíte psa pravidelnému režimu venčenia. Najmä koberce s vysokým chlpom sú pre šteňa veľkým lákadlom, aby na ňom vykonalo svoju potrebu. Ak máte koberec po celej ploche izby, musíte mať trpezlivosť a naučiť šteňa, že na koberec sa potreba nerobí. Nikdy však psovi nenamáčajte nos do miesta, kde močil, radšej mu ráznejšie vysvetlite, že to nesmie. Zo začiatku berte šteňa von častejšie, aby si navyklo na to, že potrebu vykoná vonku. Postupne sa naučí a vydrží pokojne aj celý deň, keď vy budete v práci. Využiť môžete tiež podložky pre psov do bytu a naučiť ho chodiť aspoň tam, keď už musí.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here