S batohom po horách: 5 tipov pre začínajúcich “backpackerov”

Počuli ste už pojem backpacking? Ide o hybridné spojenie klasickej turistiky a kempovania, pričom “backpacker” si nesie všetko potrebné vybavenie na chrbte. Zamiluje si ho každý dobrodruh, musí však vedieť ako na to.

Hrebeňovky ponúkajú nádherné výhľady a zážitky na celý život, no prejsť ich skrz na skz zaberie niekoľko dní alebo dokonca týždňov. Prinášame vám 5 základných tipov, ktoré by mal poznať každý začiatočník predtým, ako sa vypraví na dlhú dobrodružnú cestu.

S ľahkým ruksakom ďalej zájdeš

Backpacking preverí vaše racionálne zmýšľanie a podrobí vás skúške minimalizmu. Budete sa musieť veľmi uvážlivo rozhodovať, čo so sebou vziať a čo nie. Jednoduchým trikom je zváženie základného pomeru: ako dlho budete danú vec používať, v porovnaní s tým, koľko ju budete niesť. Zbytočnosti nechajte doma.

Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie

Na dlhých túrach musíte počítať s tým, že nie všetko pôjde podľa plánu a počasie sa môže rýchlo meniť. Kým si zaobstaráte všetko potrebné, bude to chvíľu trvať. Začnite so základným vybavením – investujte do adekvátnej turistickej obuvi a kvalitného oblečenia, ktoré vás udrží v teple, suchu a bude dobre odvádzať pot. Zvyšok môže počkať.

Rozchoďte to

Nechoďte na túru v čisto nových, nablískaných topánkach. Bude vás to stáť pár pľuzgierov a odrenín. Turistické topánky najskôr rozchoďte – strávte v nich 2 až 3 hodiny denne (počas niekoľkých týždňov) chodením po byte alebo záhrade, aby si na ne vaše nohy zvykli.

Dostatočný príjem soli

Pri turistike so záťažou na chrbte musíte jesť a piť aspoň dvakrát toľko, ako pri bežných aktivitách. Nadmerné pitie vody môže však viesť k hyponatrémií, ktorá sa prejavuje nízkou hladinou sodíka v krvi – môžete sa cítiť dezorientovaní a unavení. Noste preto v batohu slané pochutiny (soľ je najznámejším zdrojom sodíka) a do vody pridávajte zmes elektrolytov.

Sila bedrového pásu

Ak ste si mysleli, že bedrový pás je skôr voliteľná položka, ktorú pokojne môžete nechať doma, je na čase vyviesť vás z omylu. Vďaka pevnej fixácii v páse dokážete preniesť časť hmotnosti vášho batohu na panvu a odľahčiť tak ramená.

Nákup výbavy do vášho batohu môže byť finančne náročný, preto si ho dobre premyslite a hľadajte možnosti, ako to urobiť čo najefektívnejšie. Tip od nás: na stránke lacnyjozko.sk nájdete zľavové kupóny, ktoré vás určite potešia.

Zdroj obrázku: trek6500 / Shutterstock.com

Redakcia Infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here