Skutočná kvalita batérií sa skrýva v Lítiu. Ako ich vyberať?

Výber vhodnej batérie nie je až tak jednoduchá záležitosť, ako by to mohlo na prvý pohľad vyzerať. Dnes na trhu totižto nájdeme mnoho ich druhov. Využitie však nachádzajú aj tie menej známe.

Používame ich v domácnosti, a to dokonca takmer všade, kde sa pozrieme. Aj napriek tomu si pri ich výbere mnoho ľudí nevie rady. V prvom rade si potrebujete ujasniť, aké druhy máte na výber, a to z pohľadu ich zloženia, veľkosti ale aj trvanlivosti.

Nie je batéria ako batéria

Medzi najznámejšie z pohľadu veľkosti patria tie mikrotužkové. Kvalitné AAA batérie dnes predáva mnoho výrobcov, medzi najznámejšie patria Panasonic, Varta, Duracell, Energizer a iné. Ďalšie veľmi využívané sú tužkové batérie AA. Ďalšie druhy batérií, ktoré sa využívajú sú batérie typu C a D. Rozdiel medzi jednotlivými typmi je najmä v ich rozmere. Ďalej ešte rozlišujeme 9V batérie (rozpoznáte ich podľa tradičného obdĺžníkového tvaru alebo gombíkové batérie, ktoré sa rozdeľujú na ďalšie typy, napríklad CR1620, CR2025, CR2032 a iné.

Z pohľadu zloženia batérií sa môžete vybrať cestou zimko-uhlíkových, ktorých výhodou je nízka cena, no treba si dať pozor na časte vytečenie. O niečo kvalitnejším elektroytom dysponujú zinko-chloridové batérie. Najviac rozšírené sú alkalické, ktorých popularita je zaistená skvelým pomerom ceny a výkonu. Ak hľadáte naozaj výkonné batérie, siahnite po tých lítiových, ktorých doba expirácie je až 7 rokov (podobne ako pri alkalických).

Ktoré gombíkové batérie vybrať?

Zo spomenutých lítiových článkov odborníci odporúčajú napríklad gombíkové batérie cr2032. Ako sme už spomenuli vyššie, ich zloženie (C, FeS2, Li) ich vybavila poriadne dlhou trvanlivosťou. Konkrétne sa jedná o kombináciu oxidu manganičitého a lítia, ktorá sa považuje v tomto prípade za najprospešnejšiu z pohľadu dlhodobého vybíjania. Zabudnúť ale nemôžeme ani na skvelú kompaktnosť skrytú vo vysokom napätí 3V. Tieto batérie sú často využívané napríklad v digitálnych hodinkách, fitness a lekárskych prístrojoch, kľúčoch od auta či na zálohovanie pamäte.

Zdroj obrázku: salita2010 / stock.adobe.com

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here