Viete ako pripraviť skleník na novú sezónu?

S príchodom jari sa otvára nová kapitola v pestovaní vo vašom skleníku. Ak máte v pláne tento rok pestovať viac rastlín, je dôležité vykonať niekoľko krokov, aby bol váš skleník čo najlepšie pripravený na novú sezónu. V tomto článku vám prinášame užitočné tipy, ako na jar pripraviť skleník na novú sezónu.

Čistenie skleníka

Pred začatím príprav na novú sezónu je nevyhnutné dôkladne vyčistiť skleník. Odstráňte zvyšky rastlín a listov, ktoré zostali z minulého roka, a dôkladne vyčistite okná od prachu a nečistôt. Ak je potrebné vyčistiť skleník vnútri, môžete použiť zmes octu a vody alebo špeciálny čistiaci prostriedok určený pre skleníky.

Kontrola stavu skleníka

Pred začatím novej sezóny je dôležité skontrolovať stav vášho skleníka. Skontrolujte stav okien a overte, či sú všetky časti skleníka pevne spojené. Ak zistíte nejaké poškodenia, je dôležité ich opraviť alebo vymeniť.

Príprava pôdy

Dôkladne pripravte pôdu, aby boli vaše rastliny v optimálnych podmienkach. Ak pestujete rastliny v nádobách, môžete použiť novú zeminu a dobre ju premiešať. Ak máte priamo v skleníku pôdu, môžete ju obohatiť hnojivami alebo kompostom. Kultivátor vám môže pomôcť pri rýľovaní a premiešavaní pôdy. Uistite sa, že pôda je voľná a priedušná, aby korene rastlín mohli správne rásť. Nezabudnite, že pôdu v skleníku je vhodné vymeniť aspoň raz za 5 rokov do hĺbky minimálne 15 cm.

Inštalácia zavlažovacieho systému

Je dôležité, aby mali vaše rastliny v skleníku dostatok vody. Ak nemáte čas na pravidelné polievanie, automatický zavlažovací systém môže byť ideálnym riešením. Existuje viacero typov zavlažovacích systémov, ale pre skleník sú najvhodnejšie systémy prekvapkávania alebo presakovania, ktoré zavlažujú iba pôdu pod rastlinami, čím sa riziko poškodenia rastlín v prehriatom skleníku minimalizuje.

Rozhodnutie o pestovaní

Pred začatím prác je dôležité sa rozhodnúť, aké rastliny chcete tento rok pestovať a aké sú ich nároky na pôdu, vodu a svetlo. Premyslite si, ako budete rastliny usporiadať, aby si navzájom neprekážali. Uvažujte aj o rýchlom raste rastlín a spôsobe ich zberu. Napríklad, šaláty môžete zasadiť medzi rajčinami, pretože budú zozbierané skôr, ako rajčiny dorastú.

S pripraveným skleníkom a plánom na pestovanie je čas začať so sadením a starostlivosťou o vaše rastliny. Nezabudnite, že skleník vytvára umelú atmosféru, preto je dôležité byť pri starostlivosti o rastliny pozorný a dôsledný. Len tak môžete očakávať bohatú úrodu zdravých plodov.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here