Vytvorte pre svoje dieťa čarovnú izbičku: Trendom sú stmievateľné stolné lampy

Osvetlenie je puncom detskej izby. Navodzuje pocit bezpečia, spríjemňuje zaspávanie, pomáha pri učení. Na čo všetko treba pri jeho zriaďovaní myslieť, aby atmosféra bola čarovná a zároveň prospievala vývoju potomka?

Pri stavbe domu alebo prerábke bytu si dôkladne premyslite trasovanie svetelných elektrických rozvodov a množstvo výstupov. Spínače by sa mali nachádzať 120 cm nad podlahou a približne 20 cm od zárubne.

NEZABUDNITE NA ZÁSLEPKY

Azda ešte dôležitejšia je odberová kapacita viacúčelovej elektroinštalácie a počet zásuviek, ktoré budú napájať „šnúrové“ spotrebiče vrátane pracovných a ambientných svietidiel. Pri menších capartoch nezabudnite na ochranné záslepky.

Vopred rátajte s tým, že v detskej izbe časom vzíde potreba zapojiť stolnú lampu, počítač, monitor, tlačiareň, nabíjačku, prípadne televízor či audio súpravu. Zásuvky by sa mali nachádzať aspoň na troch stenách.

MORY A FÓBIE OD ROKA A POL

Nočné osvetlenie v detskej izbe má praktický, fyziologický a psychologický význam. Voľba sa odvíja od veku dieťaťa, jeho individuálnej zrelosti a – najmä pri novorodencoch – preferencií, potrieb a rozhodnutia samotných rodičov.

Ak batoľa spí v samostatnej miestnosti a pri nočných úkonoch si vystačíte so svetlom z chodby cez pootvorené dvere, je to úplne v poriadku. Prípadný zdroj čo najtlmenejšieho svetla umiestnite vedľa stoličky na pohodlné kŕmenie alebo podložky na výmenu plienky, nie k postieľke.

Strach z tmy síce môžu pociťovať už približne 4-mesačné bábätká, reálne mory a fóbie sa však rozvíjajú až po roku a pol života ako súčasť separačnej úzkosti. Nespoliehajte sa teda na to, že nočné osvetlenie vylúčite navždy, keď sa vaša ratolesť spočiatku zaobišla bez takéhoto spoločníka.

MILÁ DEKORÁCIA AJ POČAS DŇA

Trendom medzi detskými nočnými lampami sú stolné stmievateľné LED svietidlá s príkonom do 5 W. Svetelný tok je pod 100 lúmenov a chromatická teplota menej ako 3 000 kelvinov.

Svetelné zdroje s uvedenými striedmymi parametrami postačujú na zahnanie „strašidiel“, základnú orientáciu v priestore a zníženie pocitu osamelosti. Zároveň nenarúšajú spánok.

Vyrábajú sa z bezpečných syntetických materiálov v pestrých farebných variantoch a pôvabných dizajnových spracovaniach. Aj počas dňa sú milou dekoráciou. Štandardom je matná povrchová úprava. K hitom v tomto segmente patria zútulňujúce LED mini projektory premietajúce na stenu rôzne motívy.

RADŠEJ ČERVENÁ, NEŽ MODRÁ

Pri výbere nočnej iluminácie je dobré vedieť, že modré svetlo síce intuitívne vnímame ako upokojujúce, preukázane však neprospieva spánkovému režimu. Modrá časť spektra totiž blokuje produkciu melatonínu. Vzostup hladiny tohto hormónu navodzuje potrebu spánku, znižuje telesnú teplotu, uvoľňuje svaly.

Na nočné osvetlenie detskej izby siahnite radšej po červenej či jej „okrajoch“: vylučovanie spomenutého melatonínu priamo nepodporuje, ale ani nepotláča. Telo potom môže nerušene robiť to, na čo je nastavené v súlade s cirkadiánnym rytmom – vrodenými biologickými hodinami naprogramovanými za milióny rokov podľa striedania denných dôb.

OKOLO 5 000 KELVINOV NA UČENIE

Pri trochu väčších deťoch pouvažujte o nočnom osvetlení so senzorom pohybu: spoľahlivo naviguje pri rozospatej pochôdzke na toaletu alebo do kuchyne za dúškom vody.

V pracovnej zóne detskej izby školáka sa snažte o doplnkové umelé osvetlenie, ktoré sa čo najviac približuje k bežnému dennému jasu. V zmysle chromatickej teploty svetelného zdroja je to zhruba 5 000 kelvinov. Zrak aj mozog vtedy funguje najefektívnejšie.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here