Záhradné altánky pre každý rozpočet: porovnanie cien a možností

Záhradné altánky sú jedny z najobľúbenejších záhradných stavieb. Poskytujú príjemné miesto na posedenia, relax a príjemné chvíle v prostredí záhrady. Chceli by ste si aj vy do vašej záhrady zaobstarať záhradný altánok? Pozrite sa, aké máte možnosti.

Záhradné altánky nie sú len výsadou tých, ktorí si to „môžu dovoliť“. Práve naopak, dnes sú tieto obľúbené záhradné stavby dostupné v rôznych prevedeniach a aj cenách. Predtým, než sa pozrieme na jednotlivé možnosti, pripomeňme si, aké výhody záhradné altánky prinášajú.

Prečo sa oplatí mať záhradný altánok?

Záhradný altánok poskytuje ochranu pred počasím, či už je to dážď alebo silné slnko. Môže vás tiež chrániť pred prílišným vystavením UV žiareniu počas leta, ale aj pred vetrom a dažďom počas chladnejších mesiacov. Nie je nič lepšie, ako trocha času stráveného na záhrade, tak prečo ho nemaximalizovať?

Záhradné altánky sú tiež skvelým miestom na záhradné posedenia, oslavy, grilovačky či iné príležitosti, počas ktorých môžete na vaše záhradu pozvať hostí. Poskytnú pohodlné posedenie a príjemnú atmosféru, ktorú si môžete užívať v spoločnosti vašich blízkych.

V altánku sa tiež môžete venovať vašim obľúbeným činnostiam, voľnočasovým aktivitám či len tak leňošeniu a oddychu, napríklad po práci. Záhradné altánky sú okrem toho estetickým a vkusným doplnkom exteriéru. Či už altánok budete využívať pri bazéne (na vytvorenie si nálady ako v dovolenkovom rezorte), ako tienidlo na príjazdovej ceste pre vaše vozidlo alebo ako priestor na hranie sa pre vaše deti na záhrade – môžete si byť istí, že altánok bude spoľahlivo fungovať a vyzerať fantasticky.

Výhody záhradných altánkov by sa teda dali zhrnúť do týchto bodov:

  • ochrana pred vplyvmi počasia,
  • príjemné miesto na záhradné posedenia a relax,
  • praktickosť a možnosť využitia na mnoho účelov,
  • estetickosť a vkusnosť,
  • predĺženie záhradnej sezóny a záhradných posedení.

Aké sú možnosti a ceny záhradných altánkov?

Snívate aj vy o záhradnom altánku vo vašej záhrade? Radi by ste si vytvorili príjemné posedenie? Aké máte možnosti a koľko je treba do altánku investovať? V prvom rade je dôležité poznamenať, že ceny záhradných altánkov sa budú líšiť v závislosti od ich prevedenia a materiálov. Pochopiteľne, drevené záhradné altánky budú mať vyššiu cenu, než napríklad altánky s jednoduchou kovovou konštrukciou.

Jednoduchý párty altánok

Najjednoduchším a najlacnejším typom záhradných altánkov je takzvaný „párty“ altánok, ktorý sa skladá z kovových tyčí a plachty. Takýto altánok skvelo poslúži na záhradné oslavy, ale aj posedenia. Môžete pod neho umiestniť záhradné sedenie. Rozmery tohto typu altánku sú zvyčajne 3 x 3 metre a výška 2,5 metra. Výhodou je ľahká manipulácia vzhľadom na jeho nízku hmotnosť (približne 4,5 kg), možnosť altánok skladať a rozkladať či premiestňovať podľa potreby a tiež pomerne nízka cena. Takéto jednoduché párty altánky sa pohybujú v cene od 20 EUR. Nevýhodu je však nižšia stabilita, napríklad v prípade silnejšieho vetra. Zároveň, takýto altánok nemá pevnú podlahu, za predpokladu že si ho neumiestnite napríklad nad vybetónovanú plochu či zámkovú dlažbu.

Kovové altánky

Ďalším častým typom záhradných altánkov sú kovové, oceľové altánky, ktorých konštrukcia je už o niečo pevnejšia a stabilnejšia. Takýto typ altánku sa podobne ako predchádzajúci kotví do zeme hákmi, no vzhľadom na jeho materiály (oceľ) je ťažší a tým aj pevnejší a stabilnejší. Mnoho takýchto altánkov má tiež rôzne vzory po stranách, čím sa zároveň stáva aj príťažlivým estetickým záhradným doplnkom. Oceľové altánky sú dostupné v rôznych rozmeroch, najčastejšie je to tiež 3 x 3 metre. Avšak sú tiež dostupné aj takzvané záhradné pavilóny, ktorých rozmery sú väčšie. K týmto záhradným altánkom sú často k dispozícii bočné plachty, ktoré umožňujú jeho úplné či čiastočné uzavretie a tak aj vyššiu ochranu, napríklad pred vetrom. Cena takýchto záhradných altánkov sa pohybuje od 150 EUR, v prípade priestrannejších záhradných pavilónov od 230 EUR. Aj v tomto prípade altánky nemajú k dispozícii podlahu. Ak však chcete mať pod altánkom stabilnú a pevnú podlahu, môžete ich umiestniť na vybetónovanú plochu či zámkovú dlažbu. Kovové altánky majú tiež v mnohých prípadoch nutnosť vlastného zloženia.

Drevené altánky

Drevené záhradné altánky sú tiež pomerne obľúbenými záhradnými stavbami. Poskytujú najvyššiu úroveň stability a pevnosti, mnohokrát sa pevne spájajú so zemou, napríklad s využitím betónových pätiek. Sú tak odolné voči vetru a poskytujú stabilné prístrešie. Dajú sa na nich využiť aj bočnice, ktoré zabezpečia ochranu aj pred dažďom zo strán. Mnohé drevené záhradné altánky prichádzajú už aj s vlastnou podlahou a dokonca aj sedením. Taktiež si nevyžadujú vlastnú montáž – ak kupujete drevený altánok priamo z obchodu prípadne objednávate od dodávateľa, dorazí k vám už zmontovaný alebo vám ho zmontuje tím pracovníkov. Výhodou drevených altánkov je tiež ich pomerne dlhá životnosť (samozrejme ak je drevu zabezpečená pravidelná starostlivosť). Nevýhodou môže byť ťažšia manipulácia  a tiež fakt, že keď sa raz rozhodnete altánok umiestniť na jedno miesto, pravdepodobne ho už nebudete môcť premiestňovať. Cena ale aj rozmery drevených altánkov variujú asi najviac spomedzi všetkých ostatných druhov altánkov. Je však prirodzené, že vzhľadom na materiál, akým je drevo, sa v tejto kategórii altánkov budeme pohybovať viac v tisíckach eur než stovkách, aj keď to nie je pravidlom.

Tip:

Aby sa zabezpečila trvácnosť a odolnosť drevených záhradných altánkov, mali by byť vyrobené z kvalitných a odolných drevín. Ideálnym je napríklad severský smrek, ktorý je hustejší a tvrdší, než tuzemský smrek. Pri kvalitných materiáloch bude samozrejme cena vyššia, avšak pri kúpe produktu, akým je drevený altánok sa oplatí investovať. Počiatočná investícia sa vám vráti v podobe predĺženej životnosti altánku.

Pri cene záleží  okrem kvality materiálu aj na veľkosti a prevedení altánku. Najčastejším tvarom je štvorec v rozmeroch 3 x 3 metre. Takéto drevené altánky sa pohybujú približne cene 1000 až 2500 EUR, záležiac na množstve použitého materiálu (napríklad či má altánok aj podlahu). Ďalším častým tvarom je šesťuholník, najčastejšie s priemerom od 320 cm. Takéto altánky sa pohybujú v cene okolo 2000 EUR. Drevené záhradné altánky nájdete aj vo väčších rozmeroch, napríklad 4,5 x 3 metre alebo 6 x 4 metre v prípade štvorcového pôdorysu, alebo s priemerom 4 metre alebo 6 metrov v prípade šesť či osemuholníkového. Takéto väčšie drevené altánky sa pohybujú v rozmedzí od 2000 do 3500 EUR. Samostatnou kategóriou sú uzatvárateľné drevené altánky, ktoré sa dajú využívať aj počas celého roka. V tomto prípade môže byť cena o čosi vyššia, približne 4 – 5000 EUR.

Tip:

Okrem záhradných altánkov sú veľmi obľúbenými stavbami aj drevené chaty či domčeky. Poskytujú uzatvorený mnoho-účelový priestor. Drevené domčeky poslúžia napríklad na uskladnenie náradia, ale aj ako miesto na relax a oddych, drevené chaty sa zas dajú využiť na prenocovanie, pobyt či ako ubytovanie pre vašich hostí.  Dajú sa umiestniť do rekreačných oblastí a využívať aj na prenájom v prírodnom prostredí. Atmosféru, akú drevené chaty ponúkajú, poskytuje len máloktorý hotel.

Premýšľate nad tým, že by ste si radi zaobstarali záhradný altánok? Teraz je ten správny čas na to, aby ste sa začali obzerať za tým, aký altánok by sa vám hodil. Zvážte vaše preferencie, finančné ale aj priestorové možnosti a rozhodnite sa pre ten správny altánok pre vás, aby ste si nasledujúcu záhradnú sezónu mohli užívať naplno.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články

Napísať komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here